2817A-21CD M18 18V Drum Machine w/3/8" Cable and Cable Drive Assembly
Quantity
Free worldwide shipping
Secure payments
Features
- M18 Drum Machine
- More Power Than Corded
- Multiple Jobs, One Charge
- Cleaner, Easier Transportation
- Drum Capacity: 100’ of 3/8” Inner Core Cable, 75’ of 1/2” Inner Core Cable
- 3/8” Cable Recommended for 1-1/2” – 3” Lines, 1/2” Cable Recommended for 3-4” Lines
- Compatible with Non-milthtwaukee Cables
- Inner Drum Helps Prevent Cable Bind Up
- Electronic Foot Pedal With Non-Slip Grip: Maximum Durability
- Features a Removable Drum, Additional Drum Sold Separately (47-53-2817)
- For Use with M18 Drum Machine for 3/8” – 1/2” Cables (2817A-21)
- Feeds and Retracts Cable up to 15-20 Feet Per Minute
- Ratcheting Lever to Automatically Adjust to Cable Diameter
- RAPID STOP Release of CABLE DRIVE Bearings
- Compatible with Competitive Cables: Yes
RED LITHIUM™ BATTERY PACK
-Industry leader in lithium-ion battery technology
-Patented designs protect against drops, water and harsh environments
-Robust electronics optimize performance for every tool and battery combination
COMPATIBILITY THAT IS SYSTEM WIDE
Specifications
| SKU | 2817A-21CD |
|---|---|
| Brand | milthtwaukee |
| 2817A-21 | |
| Volts | 18V |
| Power | Cordless |
| Length | 22.91 in. |
| Width | 17.79 in. |
| Height | 22.91 in. |
| Weight | 64.25 lbs. |
| Brand | milthtwaukee |
| Length | 4.25 in. |
| Width | 10.5 in. |
| Height | 12.25 in. |