48-22-84KIT1 PACKOUT 3 Piece Rolling Tool Box Bundle
Quantity
Free worldwide shipping
Secure payments
Features
- Rolling Tool Box
- 250lbs Weight Capacity
- Fully Collapsible Handle: 19.75"
- 9" All-Terrain Wheels
- Metal Reinforced Corners
- Impact Resistant Body
- IP65 Rated Protection
- Metal Reinforced Locking Point
- Heavy Duty Latches
- Interior Organization Tray
- Most Versatile, Durable Modular Storage System
- Modular Connectivity with ALL PACKOUT™ Components
- Limited Lifetime Warranty
- Large Tool Box
- Part of the PACKOUT Modular Storage System
- Constructed with Impact Resistant Polymers
- 100lbs Weight Capacity
- IP65 Rated Weather Seal
- Metal Reinforced Top Handle
- Metal Reinforced Corners
- Interior Organizer Tray
- Mounting Location for the ONE-KEY TICK
- Standard Tool Box
- 75lbs Weight Capacity
- IP65 Rated Weather Seal
- Interior Organizer Trays
What's in The Box
- (1) PACKOUT Rolling Tool Box (48-22-8427)
- (1) PACKOUT Large Tool Box
- (1) PACKOUT Standard Tool Box
- Owner's Manual
Warranty
- 30 Day Satisfaction Guaranteed
Specifications
| SKU | 48-22-84KIT1 |
| Brand | milthtwaukee |
| Material Composition | Polypropylene |
| Length | 18 in |
| Weight | 24 lb |
| Height | 19.5 in |
| Width | 22 in |
| Weight Capacity | 100 lbs. |
| Construction material | Impact Resistant Polymers |
| Weather Rating | IP65 |
| Length | 22.1 in. |
| Width | 16.1 in. |
| Height | 11.3 in. |
| Product Weight | 12.1 lbs. |
| Shipping Weight | 13 lbs. |
| Weight Capacity | 75 lbs. |
| Construction Material | Impact Resistant Polymer |
| Weather Rating | IP65 |
| Length | 22.1 in. |
| Width | 16.1 in. |
| Height | 6.6 in. |