48-22-84KIT3 PACKOUT 4 Piece Tool Box Bundle w/ Deep Organizer
Quantity
Free worldwide shipping
Secure payments
Features
- Rolling Tool Box
- 250lbs Weight Capacity
- Fully Collapsible Handle: 19.75"
- 9" All-Terrain Wheels
- Metal Reinforced Corners
- Impact Resistant Body
- IP65 Rated Protection
- Metal Reinforced Locking Point
- Heavy Duty Latches
- Interior Organization Tray
- Most Versatile, Durable Modular Storage System
- Modular Connectivity with ALL PACKOUT™ Components
- Limited Lifetime Warranty
- Standard Tool Box
- Part of the PACKOUT Modular Storage System
- Constructed with Impact Resistant Polymers
- 75lbs Weight Capacity
- IP65 Rated Weather Seal
- Metal Reinforced Corners
- Interior Organizer Trays
- Mounting Location for the ONE-KEY TICK
- Deep Organizer
- 50lb Weight Capacity
- IP65 rated protection
- Quick-Adjust Dividers
- Impact Resistant Polymers
- Clear top for easy identification of contents
- Heavy-duty latches
- Reinforced hinge Includes 6 dividers
- 3 large and 3 small dividers
- Limited Lifetime Warranty
- Large Tool Box
- 100lbs Weight Capacity
- IP65 Rated Weather Seal
- Metal Reinforced Top Handle
- Interior Organizer Tray
What's in The Box
- (1) PACKOUT Rolling Tool Box (48-22-8427)
- (1) PACKOUT Standard Tool Box
- (1) PACKOUT Deep Organizer(48-22-8432)
- (1) PACKOUT Large Tool Box
- Owner's Manual
Warranty
- Limited Lifetime Factory Warranty
- 30 Day Satisfaction Guaranteed
Specifications
| SKU | 48-22-84KIT3 |
| Brand | milthtwaukee |
| Material Composition | Polypropylene |
| Length | 18 in |
| Weight | 24 lb |
| Height | 19.5 in |
| Width | 22 in |
| Weight Capacity | 75 lbs. |
| Construction Material | Impact Resistant Polymer |
| Weather Rating | IP65 |
| Length | 22.1 in. |
| Width | 16.1 in. |
| Height | 6.6 in. |
| Product Weight | 10.1 lbs. |
| Shipping Weight | 11 lbs. |
| Length | 15.2 in |
| Width | 19.7 in |
| Height | 7 in |
| Weight | 7.2 lbs |
| Weight Capacity | 100 lbs. |
| Construction material | Impact Resistant Polymers |
| Weather Rating | IP65 |
| Length | 22.1 in. |
| Width | 16.1 in. |
| Height | 11.3 in. |