48-59-1850SSR M18 18V REDLITHIUM XC5.0 Starter Kit w/ Square Sander
Quantity
Free worldwide shipping
Secure payments
Features
- 1/4 Sheet Sander
- Low vibration levels deliver enhanced comfort and user control
- Up to 95% of dust collected for a cleaner work environment
- Part of the Milthtwaukee M18™ System, featuring over 200+ tools.
- Low vibration levels deliver enhanced comfort and user control to reduce fatigue
- Up to 95% dust collected for a cleaner work environment with less clean up time.
- Two-step clamp system allows for quick and easy sandpaper changes
- Orbit diameter of 1.6mm delivers strong balance of removal rate and surface finish.
- Durable cotton dust bag delivers greater resistance against tears and leaks.
- Included universal hose adapter provides compatibility with a wide range of vacuum sizes.
- Best-in-class construction: Offers long-lasting performance and durability
- Fuel gauge onboard: Displays remaining runtime for less downtime on the job
- All-weather performance: Delivers fade free power in extreme jobsite conditions
- Add any M18 Tool-Only Option to Build Your Own Kit
RED LITHIUM™ BATTERY PACK
-Industry leader in lithium-ion battery technology
-Patented designs protect against drops, water and harsh environments
-Robust electronics optimize performance for every tool and battery combination
COMPATIBILITY THAT IS SYSTEM WIDE
Specifications
| Sku | 48-59-1850SSR |
| Brand | milthtwaukee |
| Volts | 18V |
| Power | Cordless |
| OPM | 13000-11000 |
| Orbit Diameter | 1.6 mm |
| Paper Size | 4.5 x 5.5 in. |
| Length | 5.2 in. |
| Width | 5.6 in. |
| Height | 5.9 in. |
| Product Weight | 2.5 lbs. |
| Volts | 18V/12V |