49-16-B159 1.3"-1.6" Bushing for M18 FUEL Covered Cable Stripper
Quantity
Free worldwide shipping
Secure payments
Features
- Works with all M18 batteries
- Suitable for temperatures from 0 to 122 degrees F
- Hydraulic system ensures steady performance
- Provides fastest crimp time in the industry
- PFM (Predictive Force Monitoring): delivers fastest crimp time in the industry
- Receive instant pressure verification: green light delivers peace of mind
- In-line design and 350 degree head rotation: easy access in the tightest panels
- LED light provides instant pressure verification
- Proprietary jaw alignment system: holds connector for instant alignment
- Hydraulic system is optimized for consistent performance from 0°F - 122°F
- Designed for use in temperatures between 0-122 degrees F
- Weather protected electronics keep dirt, dust and moisture out
- Tool records and stores every crimp made, ONE-KEY enabled for professional report building
- Part of the M18 System, featuring over 200+ tools
What's in The Box
- (1) 1.3" - 1.6" Adjustable Bushing (49-16-B159)
- Owner's Manual
Warranty
- 30 Day Satisfaction Guaranteed
Specifications
| SKU | 49-16-B159 |
| Brand | Milthtwaukee |
| Product Length | 4.67 in |
| Product Height | 4.45 in |
| Product Width | 4.9 in |