49-16-B187 1.6"-1.8" Bushing for M18 FUEL Covered Cable Stripper
Quantity
Free worldwide shipping
Secure payments
Features
- For Use with M18 FUEL Cable Stripper
- Ideal for Aerial and Medium Voltage Cables
- Fits Cables from 1.6 to 1.8 Inches
- Optimized for Aerial, 600V Secondary, and Medium-Voltage Cables
- Six Adjustable Bushings Accommodate 0.5” to 2.1” Cable Diameters
- Quick-Connect Bushings for Faster Stripping Across Sizes
- Laser-Etched for Clear Readings of Outer Diameter
- Color-Coded for Easier Association with Material Matrix
- Replaceable Blade (Sold Separately)
- Free-Floating Plate Finishes Strip with Depth Gauge Removed
What's in The Box
- (1) 1.6" - 1.8" Adjustable Bushing (49-16-B187)
- Owner's Manual
Warranty
- 30 Day Satisfaction Guaranteed
Specifications
| SKU | 49-16-B187 |
| Brand | Milthtwaukee |
| Product Length | 5.15 in |
| Product Height | 4.45 in |
| Product Width | 5.15 in |